Potporu uložili u nasade: Jagode su planule, a maline stalno pristižu

Prije šest godina Sabina i Ramo Hrustić te njihovih troje djece, ostali su bez svoga doma kao i mnogi Rajevčani kojima je tog kobnog 17. svibnja 2014. podivljala Sava, nakon puknuća nasipa u njihovu selu, poplavila kuću i uništila sve što su godinama stvarali.Danas se bave proizvodnjom voća i povrća, posao im, kažu, za sada dobro ide i od svoga rada pristojno žive.

– Prošli smo na Mjeri 6 i dobili nepovratno 20.000 eura koje smo uložili u nove nasade – govori Ramo.

Prošle su godine voćarsku proizvodnju u svome OPG-u odlučili proširiti i na jagode, a zahvaljujući dobivenim sredstvima odmah su nabavili potrebnu mehanizaciju za pravljenje redova među jagodama i postavljanje folija. Na pola hektara površine zasadili oko 10.000 sadnica, a imaju i nasad divljeg šipka s 1000 grmova.

– Ove godine imali smo prvi urod jagode i zadovoljni smo, vratili smo uloženo, a nagodinu bismo trebali imati puni urod, znači mnogo veće prinose. Ove godine smo s 10.000 sadnica ubrali oko 1,5 tona jagoda, a nagodinu ih očekujem najmanje pet tona, ako sve odradim kako treba, i ako ne bude vremenskih ekstrema – ustvrdio je. Nakon završetka berbe “ošišao” je lišće s nasada jagoda, što je, napominje, važno obaviti iz nekoliko razloga, ponajprije zbog boljeg uroda i kvalitete plodova.

“Mi s manjim površinama zemlje trebamo se orijentirati na visokodohodovne kulture – povrtlarstvo i voćarstvo. Planiramo nagodinu, kada očekujemo mnogo veći urod jagoda i prvi urod šipka, koristiti usluge Poljoprivrednog inkubatora u Drenovcima te praviti džem i sokove”, ističu. Mogućnost ostanka poduzetnika početnika u procesu inkubacije je pet godina. U prvoj godini oslobođeni su plaćanja najma prostora i usluga, u drugoj plaćaju 20 posto cijene najma, a svake sljedeće godine subvencija se smanjuje i njihov udjel se povećava za 20 posto.

Cijeli članak možete pročitati ovdje.